KDO / CO


profilové foto, Dita Koksová

Dita Koksová. Má vyjádření mají od dětství výtvarnou formu. Přistupuji k věcem svým způsobem, ráda improvizuji, zkouším různorodé výtvarné techniky. V roce 2009 jsem nakoukla do hájemství počítačové grafiky a tento způsob výtvarna si mě dlouhodobě získal. Počítačová grafika mě nesmírně baví, líbí se mi její různorodost, praktické zaměření, vypovídací schopnosti a nekonečný počet možností (k nimž se řadí i to, že jednu čáru mohu stokrát opravit a neprogumuji se na druhou stranu papíru :-). Svého koníčka jsem povýšila na způsob obživy. Mou prací je užitá grafika.

Jsem kreativní, praktický člověk. Mám ráda když věci mají myšlenku, účel a pěkně vypadají - zřejmě proto mě ze všech uměleckých kategorií nejvíce přitahuje užité umění, design. Počítačová grafika díky svým charakteristikám k užitému umění nesporně náleží, i proto je mi blízká.

Ráda tvořím, každé zadání je pro mě výzva, velmi ráda pracuji „na téma“ – pohybuji se po řetězci asociací, snažím se vystihnout ideu, náladu, zachytit inspiraci, najít dobrý kompromis mezi představou svou a představou zadavatele. A pak už jen "kreslit" a sledovat jak mi práce zvolna roste pod rukama – to mě baví, to mě naplňuje.

"Vyučila jsem se" v grafickém softwaru: Adobe Photoshop (bitmapy), CorelDraw (vektory), Adobe Indesign (sazba). Později jsem ke znalostem komerčního SW doplnila znalosti jeho volně dostupných alternativ GIMP (bitmapy), Inkscape (vektory), Scribus (sazba). GIMP a Inkscape ovládám rutinně, Scribus spíše okrajově. Významnou část výstupů mé práce zahrnuje příprava grafických podkladů pro web, proto jsem rozšířila své povědomí o alespoň základní tvorbu www stránek - HTML a CSS - jsem schopna tvorby statických webových stránek. Vytvářím prezentace v prezi.com.

Do úplného výčtu svých tvůrčích aktivit bych měla uvést také tvorbu autorských rokajlových šperků (autorský návrh i realizace). Tato činnost sice nesouvisí přímo s počítačovou grafikou, ale je o mé kreativitě a designerských schopnostech. S náhrdelníkem Touch of Paradise jsem zvítězila v mezinárodní soutěži BOTB'14 (v současnosti největší soutěži svého druhu) - můj soutěžní kus obstál a zvítězil v konkurenci 255 účastníků ze 40 zemí.

Reference


O webu

Tento web je koncipován jako prezentační designerské protfolio. Základním stavebním prvkem webu jsou galerie, do nichž jsou typově rozčleněny veškeré zde vystavené autorské grafické práce. Galerie jsou propojeny s informacemi o jednotlivých produktech.

Galerie 1 - Firemní design, loga
obsahuje koncepce vizuálních stylů firem, projektů apod. v různém rozsahu: loga (logotypy), vizitky, merkantily, grafiky určené pro webovou a jinou prezentaci.

Galerie 2 - Grafiky s odbornou tematikou
obsahuje grafiky vytvořené pro prezentaci a názorné doplnění výstupů z odborné činnosti (odborné články a publikace, vědecko-výzkumné projekty, grantové úlohy apod.), v současnosti je zde umístěna série grafik a plakátů věnovaných bariatrické chirurgii.

Galerie 3 - Samostatné grafiky a plakáty
obsahuje grafiky většího rozsahu a pracnosti - motivy použitelné pro plakáty, interiérové grafiky, či jako ilustrace.

Galerie 4 - Jednoduché obrázky a schémata
obsahuje převážně grafiky s menší náročností, vytvořené často jako polotovary pro rozsáhlejší projekty.

Galerie 5 - Obrázky pro děti a hry
obsahuje grafiky s vazbou na děti - grafiky vytvořené účelově pro podporu dětských aktivit (obrázkové či křížovkové dopisy, grafiky pro hry na děské narozeninové oslavy), grafiky s dětskými tématy nebo grafiky na nichž se určitou měrou podílela dětská ruka.

Galerie 6 - Grafiky vztahující se k událostem
obsahuje grafiky na pozvánky, oznámení, přání apod. doprovázející různé příležitosti: svatby, narození, úmrtí, narozeniny, jmeniny, Vánoce, Velikonoce, Valentinky, PF, ex libris atd.

Galerie 7 - Design autorského šperku
obsahuje produktové fotografie šitých rokajlových šperků z mé autorské dílny (originální autorský design i vlastní realizece šperků).